Zdrowie

  • 25 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 501

O czym powinny pamiętać kobiety w ciąży?

Materiał partnera:

Widząc dwie kreski na teście ciążowym, czujemy radość, lecz jednocześnie może pojawić się uczucie niepokoju. Warto jednak skupić się przede wszystkim na najważniejszych kwestiach związanych między innymi ze zdrowiem i wypoczynkiem. O czym powinny pamiętać kobiety w ciąży?

ciąża


Kiedy udać się do lekarza?



Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa powinna mieć miejsce przed 10. tygodniem ciąży. Do tego czasu należy bowiem wykonać pierwsze badania, w tym USG oraz morfologię krwi. Więcej o tym, jak będzie wyglądało prowadzenie ciąży, przeczytamy w serwisie BabyBoom. Zaleca się, aby odwiedzić gabinet ginekologa pomiędzy 7. a 9. tygodniem ciąży. Wtedy też powinno być widoczne serduszko. Na początek jednak musimy wybrać specjalistę, który poprowadzi ciążę. Każdej kobiecie ciężarnej przysługuje opieka medyczna w ramach NFZ, lecz mają one również możliwość odbywania wizyt prywatnie.

Praca w ciąży



Zgodnie z polskim prawem, ciąża sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do kontynuacji pracy. Niemniej jednak w wielu przypadkach kobieta nie może wykonywać obowiązków zawodowych, które wykonywała przed zajściem w ciążę. Dotyczy to na przykład osób, które na co dzień mają kontakt z substancjami potencjalnie niebezpiecznymi. Lekarz ginekolog, po zapoznaniu się ze specyfiką pracy pacjentki oraz oceniając jej stan zdrowia, może podjąć decyzję o wypisaniu zwolnienia, potocznie zwanego L4. Ma on prawo zrobić to zarówno na początku ciąży, jak i na krótko przed porodem. Zasiłek chorobowy w ciąży to 100% podstawy wymiaru.

Planowanie porodu



Planowaniem porodu zwykle zajmujemy się dopiero w drugiej połowie ciąży. W okolicach 20. tygodnia warto zapisać się do szkoły rodzenia oraz pomyśleć nad tym, w którym szpitalu zamierzamy wydać dziecko na świat. Wypełniając niezbędną dokumentację, pomocy okazuje się kalkulator ciąży - dzięki niemu w krótkim czasie sprawdzimy planowany termin porodu oraz w którym obecnie tygodniu ciąży jesteśmy. Planowanie porodu wiąże się z kompletowaniem wyprawki dla maluszka oraz dla siebie, do szpitala. Warto to zrobić przed 36. tygodniem, choć w niektórych przypadkach nawet wcześniej, zwłaszcza jeśli w tym czasie będziemy musiały stawić się na planowanej operacji, jaką jest cesarskie cięcie.

Poród naturalny czy cesarka?



W Polsce nie obowiązuje tak zwane cesarskie cięcie na życzenia, zatem jeśli nie występują przeciwwskazania, kobieta będzie rodzić naturalnie. Lekarz prowadzący ciążę może jednak zadecydować o rozwiązaniu jej poprzez operację, zwłaszcza w sytuacji, gdy poród siłami natury zagraża zdrowiu pacjentki lub jej dziecka. Cesarskie cięcie najczęściej przeprowadza się w okolicach 37-38. tygodnia ciąży, natomiast poród naturalny odbywa się spontanicznie. Może też być on wywoływany, jeśli akcja porodowa nie rozpocznie się samoistnie do 40. tygodnia. Niemniej jednak wszelkie decyzje w tym zakresie podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentką. Trudno jednoznacznie ocenić, w jaki sposób zostanie rozwiązana ciąża, gdyż wpływ na to ma wiele różnych czynników.

Artykuł powstał we współpracy z agencją SEO cwierkaja.pl.