Zdrowie

  • 24 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 549

Bezdech senny - czy to zaburzenie zagraża zdrowiu?

Materiał partnera:

Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. To podczas niego dochodzi do regeneracji układu nerwowego, do magazynowania pamięci, segregowania zdobytych informacji na te "ważne" i "nieistotne". Sen to paliwo i wsparcie dla szeregu mechanizmów i układów wewnątrz organizmu. Zdarza się jednak, że może być przyczyną zagrożenia, a w skrajnych przypadkach - przyczyniać do zgonu.

Bezdech senny


Czym jest bezdech senny?



Bezdech senny - a właściwie obturacyjny bezdech - to choroba występująca podczas snu, kiedy to dochodzi do zatrzymania oddychania lub do jego spłycenia. Bezdechy nie trwają długo - zwykle są to krótkie etapy, pojawiające się po kilkanaście razy w ciągu kilkugodzinnej drzemki.

Z oczywistych względów bezdech senny jest niebezpieczną chorobą, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Obecne dane wskazują, że na świecie na przypadłość tą cierpi nawet 25% mężczyzn i około 10% kobiet. W Polsce statystyki są bardzo zbliżone - średnio jest to 11% mężczyzn i 4% kobiet.

W celach diagnostycznych przyjęło się, że epizod bezdechu powinien trwać >10 sekund (czyli nieco dłużej niż w przypadku osób zdrowych, które naturalnie zmagają się z kilkunastosekundowym bezdechami, występującymi w momencie zasypiania). W dużym uogólnieniu bezdech jest wynikiem zwężenia lub zamknięcia światła dróg oddechowych. Dzieje się tak, ponieważ na odcinku gardła ściana dróg oddechowych jest zbudowana wyłącznie z mięśni - tj. nie ma ona dodatkowego podparcia (np. chrzęstnego). Gdy dochodzi do chwilowego niedotlenienia pacjent budzi się zmęczony, częściej cierpi na nadciśnienie tętnicze i narażony jest na wystąpienie udaru.

Co jest przyczyną bezdechu sennego?



Trudno wskazać jednoznaczne przyczyny bezdechu. Od wielu lat prowadzone są badania w tym zakresie - głównie dlatego, że etymologia choroby nie jest jasna i sprecyzowana. Najczęściej czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia bezdechu są wszelkie zmiany anatomiczne w obrębie układu oddechowego (np. opadające długie podniebienie miękkie, długi języczek, polipy, skrzywienie przegrody). Niebezpieczna jest także tkanka tłuszczowa odkładająca się w obrębie szyi, choroby wewnątrzwydzielnicze (np. niedoczynność tarczycy) i nieprawidłowości w zakresie budowy czaszki.

Statystycznie częściej narażeni na objawy są mężczyźni - lekarze wskazują, że nawet 25% Panów poniżej 40 roku życia cierpi na objawy bezdechu.

Jakie są objawy bezdechu?



Niepokojące objawy, występujące w nocy, to m.in.:

  • chrapanie,
  • zwiększona aktywność (np. wiercenie się),
  • potliwość,
  • duszność,
  • nietrzymanie moczu,
  • zgaga,
  • ból w klatce piersiowej,
  • kołatanie serca.


Jak radzić sobie z bezdechem sennym?



Przede wszystkim należy poddać się szeregu badań, które wspierać będą prawidłową diagnostykę. To ona jest podstawą dalszego leczenia i zaleceń medycznych. Badania bazować powinny na m.in. EKG, sprawdzeniu zawartości tlenu we krwi, sprawdzeniu przepływu powietrza przez nos, stworzeniu EEG i EOG.

Następnie pacjent powinien zredukować masę ciała, prowadzić aktywny tryb życia i porzucić nałogi, takie jak np. tytoń. Wskazane jest również ograniczenie alkoholu i pilnowanie odpowiedniej pozycji w nocy (głównie na boku, w utrzymaniu czego pomóc mogą np. wałki i poduszki ortopedyczne https://www.pomocedlaseniora.pl/53-poduszki-ortopedyczne). Warto także zainwestować w aparaty CPAP (tutaj), które mają na celu nadzorować stan zdrowia, wspierać oddychanie i zwiększać komfort podczas drzemki. W skrajnych przypadkach rekomendowane jest leczenie operacyjne.

Pragniesz spokojnego snu? Przetestuj gadżety, materace i poduszki dostępne na stronie sklepu www.pomocedlaseniora.pl.