Zdrowie

  • 18 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 595

Problemy jelitowe a ból w dolnej części brzucha. Sprawdź, co oznaczają te objawy!

Materiał partnera:

Ból brzucha może mieć wiele przyczyn, od błahych do bardzo poważnych, i w żadnym przypadku nie wolno go lekceważyć. Dolegliwości bólowe w dolnej części brzucha zazwyczaj świadczą o problemach ze strony jelit, ale nie tylko. Sprawdź, co może znaczyć tego typu objaw i jak mu zaradzić.

Problemy jelitowe a ból w dolnej części brzucha


Ból w dolnej części brzucha - czy to problemy jelitowe?



Infekcyjne stany zapalne jelit, wywoływane przez wirusy lub bakterie to dość częste przypadłości. Do zakażenia bakteryjnego najczęściej dochodzi w wyniku spożycia nieprawidłowo przyrządzonych pokarmów lub nieprzestrzegania zasad higieny podczas jedzenia, a drobnoustroje odpowiedzialne za objawy chorobowe to zazwyczaj pałeczki Salmonelli i bakterie E. coli [1]. Dochodzi wówczas do uszkodzenia nabłonka jelit na tle zapalnym, co wywołuje charakterystyczne objawy, takie jak biegunka, nudności i wymioty, złe samopoczucie, podwyższona temperatura i ból brzucha [2]. Ból w dole brzucha jest też częstym symptomem przy zapaleniu jelita grubego [1] ale także przy stanach zapalnych dolnego odcinka układu moczowego [3]. W tym ostatnim przypadku objawy towarzyszące to uczucie parcia na pęcherz i dyskomfort podczas oddawania moczu, czasem także nudności, wymioty i krew w moczu [3]. Każdy przypadek bólu brzucha w jego dolnej części powinien być skonsultowany z lekarzem, zwłaszcza gdy pojawiają się inne objawy. Pamiętajmy, że biegunka i wymioty, ale także zbyt częste oddawanie moczu mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, co jest bardzo niekorzystne dla zdrowia.

Jak postępować przy problemach jelitowych?



Przy infekcyjnym zapaleniu jelit, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu biegunka, w pierwszej kolejności istotne jest zapobieganie odwodnieniu organizmu. W tym celu zaleca się przyjmowanie płynów z elektrolitami, które można kupić w aptece lub przyrządzić samodzielnie, dodając do litra przegotowanej wody po pół łyżeczki soli i węglanu sodu oraz cukier lub sok pomarańczowy. W poważniejszych przypadkach, gdy biegunka jest na tyle nasilona, że te środki zaradcze są niewystarczające, konieczna jest hospitalizacja i nawadnianie dożylne. Przy biegunce bakteryjnej lekarz zazwyczaj zaleca antybiotykoterapię. Przy niezbyt nasilonych objawach lub jako leczenie wspomagające, można sięgnąć po dostępny bez recepty lek Urosal, który ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Można przyjmować go zarówno w przypadku infekcyjnego zapalenia jelit, jak i w celu leczenia stanów zapalnych układu moczowego, w tym zapalenia pęcherza moczowego i odmiedniczkowego zapalenia nerek. Przy występowaniu problemów jelitowych, zawsze zalecana jest również lekkostrawna dieta.

Czy można zapobiec problemom jelitowym?



Niektórym dolegliwościom jelitowym można zapobiec, przestrzegając zasad higieny (bakteryjne zapalenie jelit). Dotyczy to przede wszystkim mycia rąk, zarówno przed przygotowywaniem, jak i przed jedzeniem potraw. Ważne jest również ich przechowywanie (w odpowiednich warunkach pod względem temperatury). Objawy takie jak biegunka, nudności i wymioty powinny być skonsultowane z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Przy nieżycie jelit, także w czasie podróży, pomocny może być lek dostępny bez recepty Urosal, który przyniesie również ulgę w doleglwiościach spowodowanych przez zapalenie układu moczowego.

Artykuł na zlecenie Urosal

Bibliografia:

1. Tomasz Mach, Andrzej Cieśla, Biegunka infekcyjna, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/infekcyjneipasozytnicze/51040,biegunka-infekcyjna, data dostępu 16.08.2022.

2. Magdalena Wiercińska, Biegunka (rozwolnienie) - objawy, przyczyny, leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50644,biegunka, data dostępu 16.08.2022.

3. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego - objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 16.08.2022.

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne "VIS" Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.