Zdrowie

  • 5 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 986

Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy - poznaj zasady ochrony

Trwa kampania edukacyjna dot. profilaktyki chorób odkleszczowych pod hasłem "Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy"

Idea kampanii jest wynikiem przeprowadzonej analizy epidemiologicznej zachorowań na choroby odkleszczowe. W 2022 r. zapadalność na boreliozę zarówno w woj. śląskim jak i warmińsko-mazurskim była powyżej średniej krajowej. W woj. śląskim wynosiła 48,9, w woj. warmińsko-mazurskim 61,4, a w Polsce 45,4.

Choroby odkleszczowe stanowią niezwykle aktualny problem zdrowia publicznego. To grupa chorób zakaźnych przenoszonych przez zainfekowane kleszcze. Do zakażenia zwykle dochodzi na skutek ukłucia, w czasie którego do krwiobiegu wraz ze śliną lub wymiotami kleszcza dostają się groźne patogeny.

Najczęściej występującą chorobą odkleszczową jest borelioza z Lyme, która jest przewlekłą wielofazową chorobą układową charakteryzującą się występowaniem objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i neurologicznych. Różnorodność objawów oraz podobieństwo do wielu innych schorzeń znacznie utrudnia rozpoznanie.

Sezonowa aktywność kleszczy rozpoczyna się, w zależności od temperatury, w końcu marca i trwa zazwyczaj do listopada. Jeszcze jakiś czas temu kleszcze można było spotkać wyłącznie na wilgotnych, porośniętych gęstą trawą łąkach lub w lasach. Obecnie jednak pajęczaki pojawiają się nawet w przydomowych ogródkach, miejskich parkach lub placach zabaw. Najskuteczniejszą ochroną przed ukłuciem przez kleszcza jest przestrzeganie kluczowych zasad, takich jak: ubieranie odpowiedniej odzieży, stosowanie repelentów, obserwacja ciała po powrocie z miejsc narażenia na kontakt z kleszczami. W momencie zaobserwowania kleszcza w skórze, należy szybko i prawidłowo usunąć go z powierzchni ciała.

Jaki żeń-szeń jest najwartościowszy?
To pytanie często nurtuje wielu badaczy i entuzjastów ziołolecznictwa. Wśród różnych gatunków żeńszenia występujących na świecie, najbardziej cenionym i uznawanym za najwartościowszy jest Panax ginseng. Jego korzenie są bogate w unikalne związki chemiczne, takie jak ginsenozydy i polisacharydy, które przypisuje się licznych korzyściom zdrowotnym. Dzięki swoim właściwościom adaptogennym i stymulującym, żeńszeń Panax jest szeroko wykorzystywany w tradycyjnej medycynie wschodniej, aby poprawić energię, wytrzymałość fizyczną i psychiczną, oraz wzmocnić układ odpornościowy. Niezależnie od tego, jaki jest twój cel, żeńszeń Panax jest uważany za najwartościowszy ze względu na swoje wielostronne i udokumentowane właściwości prozdrowotne.*


Ze względu na wzrost liczebności kleszczy oraz zwiększenie się obszarów ich występowania bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych, ponieważ nigdy nie można być pewnym, że unikniemy pokłucia przez kleszcze.

Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy


* Artykuł zawiera lokowanie produktu.

BM / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.