Zdrowie

  • 13 marca 2023
  • wyświetleń: 467

Esperal Warszawa - Skuteczne narzędzie w walce z alkoholizmem

Materiał partnera:

Choroba alkoholowa destrukcyjnie wpływa na zdrowie fizyczne oraz psychiczne jednostki. To choroba potencjalnie śmiertelna i nieuleczalna. Po terapii leczenia uzależnień możliwe jest osiągnięcie wieloletniego okresu abstynencji. Należy jednak pamiętać, że osoba uzależniona już nigdy nie będzie miała kontroli i władzy nad alkoholem. Jeden kieliszek alkoholu może zniwelować wiele lat walki z chorobą i na nowo wciągnąć jednostkę w szpony uzależnienia. Wychodzenie z uzależnienia to trudny proces, który wymaga znacznego zaangażowania jednostki. Lekarz może zlecić osobie pijącej alkohol problemowo zastosowanie wszywki alkoholowej, która dzięki swojemu działaniu skutecznie pomoże pacjentowi unikać alkoholu. Na czym polega działanie wszywki alkoholowej? Czy każdy może ją mieć? Czy trzeba wyrazić zgodę na jej zastosowanie? Ne te i wiele innych pytań odpowiedź znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Esperal Warszawa - Skuteczne narzędzie w walce z alkoholizmem


Zgoda na wszywkę alkoholową



Prawo panujące w naszym kraju wyraźnie mówi, że osoba uzależniona musi wyrazić samodzielną i świadomą zgodę na zabieg podskórnego podania Esperalu. W społeczności osób uzależnionych krąży wiele mitów dotyczących wszywki alkoholowej. Jeden z nich mówi o tym, że zaszyć można każdego bez jego zgody. Należy jeszcze raz podkreślić, iż na zabieg podskórnego podania Esperalu wymagana jest świadoma zgoda pacjenta. Nie można podać wszywki alkoholowej bez uzyskania zgody na zabieg oraz na życzenie czy prośbę osób trzecich.

Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób uzależnionych, które wyraziły świadomą zgodę na zabieg oraz ukończyły osiemnasty rok życia. Jej stosowanie zaleca się osobom, które podjęły już decyzję o zmianie swojego stylu życia i rezygnacji z alkoholu.

Działanie wszywki alkoholowej



Esperal Warszawa to lek stosowany w terapii uzależnień od alkoholu. Jego substancją czynną jest disulfiram, który działa przez blokowanie enzymu odpowiedzialnego za metabolizowanie alkoholu w organizmie. Dzięki temu, gdy osoba stosująca Esperal wypije nawet niewielką ilość alkoholu, może doświadczyć bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak mdłości, wymioty, bóle głowy, gorączka czy zaczerwienienie skóry.

Wszywka alkoholowa nie leczy choroby alkoholowej. Należy pamiętać, że nie jest to samodzielna metoda leczenia uzależnienia od alkoholu. Esperal nie wpływa na postrzeganie, nie zmienia sposobu myślenia, działań czy zachowań. Zaleca się, aby wraz z rozpoczęciem terapii Esperalem podjąć również terapię leczenia uzależnień.

Działanie Esperalu oparte jest na emocjach. Dzięki objawom, które następują po spożyciu alkoholu, osoby uzależnione boją się i unikają tej substancji. Jednostki, które mimo obiekcji zdecydowały się na spożycie alkoholu, po doświadczeniu silnych i nieprzyjemnych dolegliwości, zazwyczaj odczuwają wstręt i awersję do alkoholu.

Dzieje się tak za sprawą substancji czynnej, która stale wydzielana jest do organizmu z zaszytych w ciele tabletek. Jej głównym zadaniem jest blokowanie enzymu, który odpowiada za aktywację procesu dehydrogenazy aldehydowej. W jej wyniku niebezpieczny dla organizmu aldehyd octowy zostaje rozłożony do bezpiecznej postaci kwasu octowego. W wyniku działania Esperalu, zajście tego procesu jest niemożliwe. Powoduje to nagromadzenie się aldehydu octowego w organizmie oraz wystąpienie dolegliwości silnego zatrucia alkoholowego.

Zabieg podskórnego podania alkoholu



Zabieg podskórnego podania Esperalu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki jego zastosowaniu pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Zabieg ten wykonywany jest przez doświadczonego lekarza chirurga. Cała procedura medyczna zajmuje około 30 minut. Jest to bezpieczny i mało inwazyjny zabieg. Przed jego wykonaniem, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Celem wywiadu jest zebranie informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego schorzeń, przyjmowanych leków oraz występowania ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.
Po podaniu znieczulenia, lekarz wykonuje na skórze pacjenta nacięcie w okolicy łopatek lub pośladków. Chirurg tak operuje skalpelem, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Powstały otwór umożliwia podpowięziowe podanie Esperalu. Lekarz umieszcza w ciele pacjenta od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek z substancją czynną, która stale uwalniana jest do organizmu. Jej nazwa to disulfiram.

Wszywka alkoholowa a spożycie alkoholu



Decydując się na zabieg podskórnego podania Esperalu, należy mieć na uwadze, że wiąże się to z całkowitym zakazem spożywania alkoholu. Złamanie tego zakazu wiąże się z odczuwaniem bolesnych dolegliwości.

Już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu, jednostka odczuwać zacznie silny ból głowy, zawroty głowy, skoki ciśnienia, kołatanie serca, przyspieszoną akcję serca, potliwość, zmiany temperatury ciała, dreszcze, drgawki, drżenie mięśni, uczucie lęku, uczucie niepokoju, zaczerwienioną skórę twarzy, wymioty, nudności, biegunkę czy inne. Objawy te utrzymywać mogą się nieprzerwanie do kilkunastu godzin. Warto pamiętać, że im większa dawka alkoholu, tym dłużej występujące i silniejsze objawy zatrucia alkoholowego.
Osoby, które pomimo posiadania cukrzycy, epilepsji, chorób serca czy chorób układu oddechowego zdecydowały się na przyjęcie Esperalu, mają bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie skutkować może raptownym pogorszeniem się ich stanu zdrowia.

Przeciwwskazania do zabiegu podskórnego podania Esperalu



Wszywka alkoholowa charakteryzuje się wysoką skutecznością w walce z chorobą alkoholową. Jednak nie każda osoba uzależniona od alkoholu może skorzystać z terapii Esperalem. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest stan upojenia alkoholowego oraz spożywanie alkoholu na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Kolejną dyskwalifikacja do zabiegu jest uczulenie na disulfiram lub którykolwiek składnik leku. Do zabiegu nie zostanie zakwalifikowany również pacjent, który próbował popełnić samobójstwo. Esperalu nie można podać również osobie, która posiada myśli samobójcze, zaburzenia psychiczne czy psychozy. Wyjątek stanowi tutaj ostra psychoza alkoholowa. Zabiegu nie wolno również wykonać u osób, które posiadają schorzenia sercowo - krążeniowe. Mowa tutaj między innymi o chorobach takich jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. Przeprowadzenie zabiegu nie jest wskazane u kobiet w ciąży, kobiet, które karmią piersią czy kobiet, które planują zajście w ciąże w najbliższym okresie. W tych przypadkach ostateczną decyzję podejmuje jednak lekarz.

Koszt wszywki alkoholowej



Esperal nie jest lekiem refundowanym w naszym kraju. Oznacza to, że pacjent musi zapłacić z prywatnych pieniędzy zarówno za lek jak i zabieg, podczas którego zostanie on podany. Koszt wszywki alkoholowej to około kilkaset złotych. Cena waha się w zależności od miasta, kliniki, pakietu zabiegu oraz lekarza, który wykonuje zabieg.

Cena na pierwszy rzut oka może wydawać się wysoka. Należy jednak pamiętać, że Esperal podawany jest raz, a długość jego działania to od ośmiu do dwunastu miesięcy. Należy więc koszt zabiegu podzielić przez ilość dni kuracji.

Warto również wspomnieć, że każda osoba uzależniona od alkoholu skorzystać może z bezpłatnego leczenia choroby alkoholowej. W tym celu należy udać się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień. Do drugiej placówki należy zgłosić się wraz ze skierowaniem na leczenie. Skierowanie to może wystawić lekarz rodzinny lub lekarz psychiatra.