Zdrowie

  • 9 lutego 2023
  • wyświetleń: 858

Jakie zmiany skórne powinny niepokoić (guzki, wiotkie pęcherze, torbiele)?

Materiał partnera:

Obecność zmian skórnych pod postacią guzków i innych wykwitów może wzbudzać niepokój, zwłaszcza gdy pojawiają się one w towarzystwie dodatkowych dolegliwości, takich jak świąd i pieczenie. Czujność należy zachować w sytuacji, kiedy obserwuje się rozrost zmiany, ale nie tylko. Sprawdź, kiedy udać się do lekarza!

Jakie zmiany skórne powinny niepokoić


Co może wzbudzać niepokój?



Zmiany skórne to swego rodzaju wykwity o różnej postaci - od płaskich przebarwień i guzków niewidocznych nad powierzchnią skóry ukrywających się w głębszych warstwach naskórka aż po przestrzenne pęcherze z tendencją do wysięków czy bolesne torbiele i grudkowate znamiona o nieregularnych brzegach. Niektóre z nich towarzyszą skórze od urodzenia bądź uwidaczniają się wraz z wiekiem i są uwarunkowane przez gospodarkę hormonalną, dietę czy stan zdrowia. Mają jednak najczęściej łagodny charakter. Ich wygląd jest niezmienny w czasie, a struktura nie ulega podrażnieniom pod wpływem różnorodnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Niepokój jednak mogą wzbudzać zmiany skórne, takie jak twardy guzek pod skórą https://badaniakrwi.pl/twarde-guzki-pod-skora-sprawdz-ich-rodzaje/, które pojawiły się niespodziewanie bądź ich obecności towarzyszą dodatkowe objawy, np. ból, pieczenie czy stan zapalny skóry, najczęściej rozpoznawany po miejscowym zaczerwienieniu. Na konsultację dermatologiczną warto udać się także wtedy, gdy zaobserwowana zmiana zmienia rozmiar i kształt lub wyróżnia ją niejednolity kolor bądź inne cechy, takie jak owłosienie, łuszczenie, pękanie i sączenie. Nie tylko przeobrażanie w czasie wykwitu bywa niepokojące. Monitorowania już od chwili identyfikacji na ciele wymagają również zmiany charakteryzujące się poszarpanymi brzegami!

Włókniaki miękkie



Pojawiają się w wyniku proliferacji komórek tkanki łącznej skóry i stanowią najczęściej obserwowaną zmianę o łagodnym charakterze. Zwykle przybierają cielistą bądź jasnobrązową barwę. Bywają przyczyną dyskomfortu ze względu na podrażnienia ich struktury przez odzież, biżuterię czy możliwość otarć innymi częściami ciała, np. fałdami skóry. W zależności od charakteru zmiany wyróżnia się wiele rodzajów włókniaków, w tym tłuszczaki. Stanowią one miękką w dotyku zmianę ze zdolnością do przesuwania się pod wpływem ucisku, przypominającą podskórny guzek. Tłuszczaki przybierają na masie wolno, a ich obwód najczęściej nie przekracza ostatecznie więcej niż 5-6 cm. Mimo że nie powodują bólu, bywają przyczyną problemów kosmetycznych.

Włókniaki twarde



Stanowią one zmiany o szerokiej etiologii od idiopatycznej aż po pourazowe i infekcje wirusowe lub też zaburzenia naczyniowe. Zarówno rokowania, jak i przebieg zmian bywają różnorodne. Jedną z wielu typów włókniaków jest np. bliznowiec (tzw. keloid). Jego częstotliwość zwiększa się pod wpływem uwarunkowań genetycznych, np. przy zespole Turnera.

Inne zmiany nabyte



Wśród czynników powszechnie predysponujących do pojawienia się zmian skórnych wymagających konsultacji medycznej, takich jak pęcherzyca opryszczkowa, wymienia się m.in. stosowanie niektórych leków, w tym niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub leków na nadciśnienie, dietę zawierającą grupę pewnych związków, np. disulfidowych, a także nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV. Istotne znaczenie w występowaniu problemu mają również obciążające organizm choroby, w tym te o podłożu autoimmunologicznym.