Historia

WYŚLIJ ARCHIWALNE ZDJĘCIE
  • 28 stycznia 2024
  • 4 lutego 2024
  • wyświetleń: 37666

Przed i po: jak budynek dawnego folwarku przeszedł metamorfozę

Jeden z budynków dawnego folwarku Siedlice jeszcze kilka lat temu był w stanie postępującej ruiny. Obecnie to w pełni funkcjonalny, wyremontowany obiekt. Inwestorowi, pomimo opłakanego stanu wnętrz i murów, udało się nie tylko przeobrazić zabytek w nowoczesną nieruchomość, ale też odnaleźć i zachować wiele historycznych elementów związanych z dziejami folwarku i Pszczyny.

folwark Siedlice
Budynek dawnego folwarku - jak zmienił się po remoncie? · fot. Ela


Pięć lat trwał remont budynku przy ul. Antesa 7-9 - jednej z nielicznych pozostałości po funkcjonującym niegdyś w tej części Pszczyny folwarku książęcym Siedlice. Obiekt, o którym mowa, stanowił część zabudowań gospodarczych skrzydła północnego. Od strony wschodniej niegdyś przylegała do niego stajnia. Po likwidacji folwarku we wnętrzach obiektu mieściły się mieszkania komunalne. Następnie budynek stał pusty i ustawicznie popadał w ruinę, niejednokrotnie będąc schronieniem dla koczujących w okolicach bezdomnych. W 2018 roku gmina sprzedała nieruchomość prywatnemu inwestorowi, który okazał się amatorem zabytków i staroci.

Budynek dawnego folwarku Siedlice - przed remontem · fot. K. Kłoda, Eugeniusz Słowik, archiwum prywatne


Znajdujący się na liście zabytków obiekt został wyremontowany z zachowaniem swojego charakteru oraz najistotniejszych elementów świadczących o jego historii. Właściciel zachował ściany, otwory drzwiowe i okienne, więźbę dachową, zrekonstruował wspomnianą ścianę wschodnią oraz wyremontował piwnicę, gdzie odrestaurował zabytkowe ceglane sufity i mury. W ścianie klatki schodowej zachował ponadto płytę stanowiącą prawdopodobnie fragment drzwiczek z pieca chlebowego. Wnętrze mieszkania znajdującego się na pierwszym piętrze budynku urządził z kolei z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych więźby dachowej, które przerobił na meble użytkowe oraz wykorzystał do podwieszenia lamp sufitowych. W środku znalazło się także specjalne miejsce dla starych drzwi prowadzących niegdyś z frontu budynku schodami przez stajnię do spichlerza na pierwszym piętrze, gdzie obecnie urządzone jest mieszkanie.

Budynek dawnego folwarku Siedlice - po remoncie · fot. archiwum prywatne, Ela


To jednak nie wszystko. W trakcie prac remontowych, natrafiono na kilka bardzo ciekawych znalezisk, pamiętających dawne czasy. Wśród nich był bosak strażacki, co może mieć związek z pożarem, po którym ślady były widoczne także na elewacji i konstrukcji więźby dachowej. Znalezione zostały również inne stare przedmioty, takie jak piła, łuska naboju z kałasznikowa oraz butelki sygnowane nazwiskami pszczyńskich restauratorów. Wśród tych ostatnich jest i butelka pochodząca z przedsiębiorstwa Adolfa Krebsa, jednego z najbardziej znanych pszczyńskich restauratorów przełomu XIX i XX wieku, który otworzył w Pszczynie wytwórnię napojów - likierów, win owocowych, soków, wód, lemoniad czy piwa oraz prowadził przy niej także restaurację z szynkiem. Jak czytamy na blogu historyka Sławomira Pastuszki, pamiątki po przedsiębiorstwie Krebsa, takie jak butelki z charakterystycznym logo przedstawiającym raka, czy zamykające je porcelanki, można dziś nazwać krebsaną. Inna odnaleziona butelka sygnowana jest z kolei nazwiskiem Fricke, zapewne więc pochodzi z winiarni i restauracji prowadzonej przez rodzinę Fricke w pierwszej połowie XX wieku w kamienicy przy pszczyńskim rynku.

Odmieniony obiekt zachował zabytkową duszę dzięki historycznym znaleziskom · fot. archiwum prywatne, Ela


W omawianym obiekcie historia wita się z nowoczesnymi rozwiązaniami, które zastosowano między innymi ze względu na jego przeznaczenie - na parterze powstała bowiem przychodnia lekarska.

Łukasz Jakut, właściciel budynku przy ul. Witolda Antesa 7-9 przyznaje, że doprowadzenie zabytku do obecnego stanu kosztowało wiele czasu i nakładów finansowych, nie żałuje jednak wysiłków włożonych w prace remontowe. Zachęca także innych potencjalnych inwestorów do ratowania starych zabudowań i odkrywania przy okazji tego, co przechowują ich wnętrza. - Przez te kilka lat rozmawiałem z wieloma osobami z sąsiedztwa, a także z zaciekawionymi przechodniami, którzy okazywali się również byłymi mieszkańcami tej okolicy czy nawet samego budynku. Odkrywanie ich wspomnień, a przez to losów folwarku Siedlice było czymś bardzo inspirującym. W przyszłości chciałbym jeszcze lepiej poznać historię tego miejsca - podkreśla inwestor, a na potwierdzenie jego słów mamy znajdujący się tu głaz z tablicą upamiętniającą historię folwarku Siedlice.

Więcej o historii tej części folwarku książęcego przeczytacie tutaj: https://www.pless.pl/wiadomosci/78565-budynek-dawnego-folwarku-odmieniony-bedzie-tu-przychodnia-pszczyna

Źródła:

"Pszczyna. Studium historyczno-urbanistyczne. Część III - dzielnica XIX-wieczna. Tom I. Opracowanie ogólne - część graficzna", Opracowanie: Teresa Piekara, Fotografie: Kazimierz Kłoda, Andrzej Krzysaj. P.P. Pracownie Konserwacji Zabytków Oddział w Rzeszowie, Pracownia Dokumentacji Naukowo-Historycznej, Rzeszów 1986.

"Pszczyna: Adolf Krebs - restaurator i producent napojów", Sławomir Pastuszka, http://www.slawekpastuszka.pl, odsłona z dnia 29.12.23.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.